Иванов по повод католички Велигден: Празник кој потсетува на непроценливата вредност на секој човек

342

Ми претставува особено задоволство, Вам и на сите верници на Католичката црква во Република Македонија, да Ви го честитам христијанскиот празник – Велигден, се истакнува во честитката којашто по повод празникот во неделата ја упати Претседателот Ѓорге Иванов до Бискупот скопски и апостолски егзарх, д-р Киро Стојанов и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар.

„За Христијаните, денот на Христовото воскресение е најголемиот и најзначајниот ден во историјата на човештвото. Празнувајќи ја победата на Исус Христос над смртта, ние со благодарност ја прифаќаме единствената жртва што може да нѐ откупи и ослободи од силата на гревот. Овој празник е и потсетување дека секој човек има непроценлива вредност и неотуѓиво човечко достоинство, што е вродено право и заемна обврска да ги почитуваме и прифаќаме нашите ближни и соседи со сите нивни разлики“, се истакнува во велигденската порака на Иванов.

 

„Честитајќи Ви го големиот празник, Ви посакувам Вам и на сите верници, овие велигденски празници да ги минете во духовен мир, хармонија, споделувајќи љубов во Вашите семејства. Христос воскресна! Честит празник и за многу години“, се додава.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.