Македонија

Иванов телефонски му ја честита изборната победа на Ердоган

Иванов телефонски му ја честита изборната победа на Ердоган

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во неделата вечерта телефонски му ја честита победата на неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган на предвремените претседателски и парламентарни избори во Турција и му посака успешно извршување на претседателската функција.

Во телефонскиот разговор, информираат од Кабинетот на Иванов, беа разменети мислења за актуелните политички случувања во двете земји, при што претседателот Иванов се заблагодари за сета досегашна поддршка од Република Турција, и изрази уверување дека и во наредниот период ќе продолжи силното пријателство и соработката меѓу двете земји.