Изјавите на Макрон за нуклеарното оружје се критика на Вашингтон, смета Песков

Зборувајќи против распоредувањето нуклеарно оружје надвор од националната територија, францускиот претседател Емануел Макрон ефективно ја критикуваше американската политика, вели портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Помина долго време откако не слушнавме толку жестоки критики кон Соединетите Американски Држави од претседателот на Франција“, иронично забележа портпаролот, коментирајќи ги забелешките на Макрон.

Говорејќи претходно на заедничката прес-конференција со кинескиот лидер Си Џинпинг, Макрон изјави дека Франција се противи на распоредување нуклеарно оружје надвор од националната територија на нуклеарните сили.

На 25 март, рускиот претседател Владимир Путин рече дека, по барање на Белорусија, Русија ќе го распореди своето тактичко нуклеарно оружје во републиката, исто како што тоа го прават САД на територијата на своите сојузници долго време.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.