Избори во Грција: Конзервативците водат, Мицотакис блиску до втор мандат

Грчката конзервативна партија Нова демократија задржа убедливо водство на вториот круг од изборите во неделата, покажа излезната анкета, а поранешниот премиер Киријакос Мицотакис би можел да добие втор мандат.

Нова демократија води со меѓу 40 и 44 отсто од освоените гласови, а по неа е левичарската Сириза со 16,1 односно 19,1 отсто, покажува заедничката излезна анкета на шест агенции за истражување на јавното мислење, спроведена за грчката јавна телевизија.

Предвидувањата врз основа на првите резултати се очекуваат околу 20 часот.

Изборите во недела се втори по ред во изминатите пет недели откако првите, одржани на 21-ви мај со поинаков изборен систем, не обезбедија апсолутно мнозинство за ниту една партија во 300-члениот парламент. Системот што се користи на изборите ѝ дава на водечката партија дополнителни места, во зависност од поддршката од гласачите.

На изборите во мај, Нова демократија ја победи Сириза, која управуваше со Грција од 2015 до 2019 година, со 20 процентни поени.

Анкетите во последните денови предвидуваа дека Нова демократија ќе победи со околу 40 отсто од гласовите, а Сириза на чело со Алексис Ципрас ќе освои околу 20 отсто, што приближно би одговарало на изборите на 21-ви мај.

Мицотакис, кој беше премиер од 2019 година до неговата оставка по неизвесниот изборен резултат во мај, вети дека ќе спроведе реформи за поправка на кредитниот рејтинг на земјата по ослабувачката должничка криза што ја потресува Грција цела деценија.

Поранешен банкар и потомок на моќно политичко семејство, Микотакис вети дека ќе ги зголеми приходите за клучната туристичка индустрија, ќе создаде работни места и ќе ги зголеми платите за да ги доближи до просекот на Европската унија.

Пандемијата на ковид-19 и смртоносната железничка несреќа во февруари ги изложија недостатоците во системите за јавно здравје и јавниот транспорт. Но, гласачите се најмногу загрижени за трошоците на животната криза и економските тешкотии.

„Очекувам многу (од новата влада)“, изјави пензионерот Јоргос Кацимерцис.

„Главната работа е здравствениот систем, економијата, за да можеме да живееме (пристојно), бидејќи времињата се тешки. Јас сум во пензија, работев како пожарникар, а сега немам ни денар“, додаде Кацимерцис.

Изборите во неделата се одржаа во сенка на мигрантските бродоломи овој месец, во кои се сомнева дека стотици луѓе загинале во близина на брегот на јужна Грција. Една од најтешките катастрофи во изминатите неколку години ја разоткри поделеноста на политичките партии по прашањето на миграцијата.

Во предизборната кампања за овие избори доминираше бродолом.

Спасувачите пронајдоа 104 преживеани и 82 мртви тела, но се верува дека на бродот што патувал од Либија за Италија имало до 750 луѓе. Бродот бил надгледуван од грчката крајбрежна стража, која соопштила дека патниците одбиле каква било понуда да им помогнат.

Мицотакис, чија администрација зазеде тврд став за миграцијата, ги обвини шверцерите за несреќата и ја пофали крајбрежната стража за спасување луѓе. Ципрас се запраша зошто крајбрежната стража не интервенирала порано.