Изгаснати пожарите кај селата Цера и Дулица

30

Изгаснати се двата пожарa што ги зафатија атарот на селото Цера и Медарско маало во селото Дулица. Во пожарот кај селото Дулица, како што информираа од Територијалната противпожарна единица во Македонска Каменица, зафатени се 2,5 хехтари дабова шума.

– Пожарот е ставен под контрола, односно локализиран, а потоа и целосно изгаснат од страна на нашите припадници и двајца вработени во Национални шуми „Делчево“, изјави Малин Трајчевски, командир на ТППЕ Македонска Каменица.
Претходно, за кратко време изгаснат е и шумскот пожар во селото Цера.

Од ТППЕ упатија апел до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено, поради непредвидливите временски услови со моментална појава на силен ветар, како и поради вонредните услови во кои функционира единицата односно нејзината вклученост во спречување на ширењето на заразата со Ковид 19.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.