Изгоре најпознатиот германски ресторан

239

Еден од најпрославените германски ресторани „Schwarzwaldstube“ во Бајерсброн кој веќе со денеции носи три Мишленови ѕвездички изгоре ноќта кон неделата, соопшти полицијата.

„Ресторанот целосно изгоре. Ова е тежок удар за Шварцвалд“, соопшти противпожарната служба во Бајерсброн. Пожарот, кој ноќта кон неделата избувнал во ресторанот, не се проширил на соседниот луксузен хотел.

Ресторанот „Schwarzwaldstube“ спаѓа меѓу најпознатите германски и европски ресторани и со децении е омиленото место за собирање на љубителите на врвното кулинарство од целиот свет.

Од 1992 година ресторанот непрекинато секоја година е оценуван со три ѕвездички на познатиот кулинарски водич Мишлен и со тоа спаѓа меѓу рестораните кои најдолго ја носат оваа оцена.

Со години ресторанот беше врзан за името на Харалд Вохлфарт, еден од најпознатите германски и светски готвачи кои весникот The New York Times во деведесетттите години од минатиот век го вброи меѓу најдобрите готвачи на светот.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.