Изминативе 24 часа произведени 14.032 мегават часови електрична енергија

Изминатото деноноќие произведени се 14.032 мегават часови електрична енергија, со што, како што денеска информираа од Владата, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.Во термоелектраните произведени се 9.470 мегават часови, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк „Богданци“ 4.562 мегават часови електрична енергија.  Преку „ЕСМ Продажба“ набавени се 3.940 мегават часови електрична енергија, наменета за болници, градинки, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.