Изненадување на Шефилд кај Евертон, Ливерпул го избегна кај ВБА

Во натпреварот од 36-то коло на англиското фудбалско првенство „фенерџијата“ Шефилд Јунајтед на ливерпулски „Гудисон Парк“ го изненади Евертон со 1:0, додека Ливерпул со пресврт избегна да биде изненаден кај веќе отпишаниот Вест Бромвич Албион.

Погодокот за Шефилд против Евертон го постигна младиот Дениел Џебисон во 7 минута. Џебисон постигна погодок со 17 години и 309 дена станувајќи најмладиот играч кој во својот прв препиерлигаше настап се впишал меѓу средствата.

За Евертона ова беше дури деветтиот домашен пораз, додека Шефилд ја впиша само шестата победа оваа сезона.

Во претходно одиграните натпревари победи впишаа Ливерпул, Тотенхем и Кристал Палас.

Ливерпул до победата од 2:1 над претпоследниот ВБА стаса со погодокот на голманот Алисон Бекер во петтата минута од судиското продолжение на мечот. Бразилецот така стана првиот голма во историјата на Ливерпул кој постигна погодок на официјален натпревар.

ВБА, кој е сигурен патник во понизок ранг, поведе во 15 минута со голот на Хол Робсон-Кану, а израмни Мојамед Салах во 33 минута. Ливерпул до крајот бркаше водство, но домашните сѐ до последните секунди одрживаа реми, но по изведениот корнер Алисон погоди.

Интересен е податокот дека Ливерпул го постигна 38-от победнички погодок во судско продолжение во Премиер лигата, 13 од кој и да е друг клуб.

Претходно Кристал Палас ја победи Астон Виола со 3:2, а Тотенхем ги победи Вулверхемптон со 2:0.

На табелата веќе нов шампион е Манечстер Сити со 83 бодови, пред Манечестер Јунајтед со 70 бодови, Лестер Сити со 66 и Челзи со 64, а Ливерпул е петто со 63 бодови.

Фулам, ВБА и Шефилд Јунајтед уште претходно остана без шанси да изборат опстанок.