Израел подготвува систем на водени пумпи за поплавување на тунелите на Хамас

Израел подготвува голем систем на пумпи за вода што би можел да ги искористи за да ги поплави тунелите на Хамас под Појасот Газа, во обид да ги истера борците на палестинската милитантна група, јавија западните медиуми, повикувајќи се на американските медиуми.

Во средината на ноември, израелската војска ја заврши инсталацијата на најмалку пет пумпи на околу два километри северно од бегалскиот камп Ал Шати, кои би можеле да испуштат илјадници кубни метри вода на час, поплавувајќи ги тунелите на палестинските милитанти за неколку недели, објави вчера „Волстрит Џорнал“, цитирајќи американски официјални претставници.

Не е познато дали Израел ќе ја разгледа употребата на пумпите пред да бидат ослободени сите заложници, кои ги држеше Хамас од почетокот на конфликтот, се вели во извештајот. Хамас претходно објави дека држи затвореници на „безбедни места и тунели“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.