Израел постави пумпи во Газа – ќе ги поплавува тунелите на Хамас со морска вода

Израел подготвил планови да го поплави системот на тунели на Хамас под Појасот Газа со вода испумпана од Средоземното Море, потег чија цел е да се уништи подземната мрежа на премини и скривалишта на терористичката група и да се избркаат нејзините борци над земја.

Цитирајќи американски официјални претставници, Wall Street Journal објави дека израелските одбранбени сили минатиот месец поставиле пет големи пумпи за вода во близина на бегалскиот камп Ал Шати во градот Газа, кои се способни да ги поплават тунелите во рок од неколку недели со испумпување на илјадници кубни метри вода на час во нив.

Официјалните лица рекоа дека Израел ги предупредилe САД за планот минатиот месец, но сè уште не одлучил дали да го спроведе.

Во извештајот се истакнува дека не е јасно дали ИДФ ќе се префрли да ги поплави тунелите пред да бидат ослободени сите заложници што Хамас и другите палестински терористички групи ги киднапираа за време на нападот на 7 октомври во јужен Израел, поради очигледниот ризик што би бил изложен за заложниците кои се држат под земја.

Според извештајот, мислењата во администрацијата на Бајден биле измешани, при што некои официјални лица изразиле загриженост за израелскиот план, додека други рекле дека ги поддржуваат напорите на Израел да ги уништи тунелите и дека не мора да има американско противење.

 

Меѓу грижите што ги наведува весникот се потенцијалните оштетувања на аквиферот и почвата во Газа, доколку во нив навлезе морската вода и опасните материи во тунелите, како и можното влијание врз темелите на зградите.

„Не сме сигурни колку ќе биде успешно пумпањето бидејќи никој не ги знае деталите за тунелите и земјата околу нив“, изјави за Волстрит журнал лице запознаено со планот.

„Невозможно е да се знае дали тоа ќе биде ефективно бидејќи не знаеме како ќе истече морската вода во тунелите во кои никој досега не бил“.

Во 2015 година, египетската војска поплави неколку тунели за шверц под јужната граница на Појасот Газа.

Во неделата, ИДФ објави дека војниците откриле повеќе од 800 тунели во Појасот Газа од почетокот на копнената офанзива насочена кон Хамас, која започна кон крајот на октомври, од кои околу 500 се веќе уништени.

Војската соопшти дека, покрај окната, уништила и тунели во должина од стотици километри.

Израел вети дека ќе го собори Хамас по масакрите на 7 октомври, во кои околу 3.000 палестински терористи упаднаа преку границата од Газа и искасапија околу 1.200 луѓе, главно цивили масакрирани во текот на бруталните злосторства, и зедоа околу 240 заложници.

За време на седумдневното примирје – кое истече во петокот откако Хамас не достави список на заложници што имаше намера да ги ослободи и почна да пука со ракети еден час пред истекот на примирјето – терористичката група ослободи 105 цивилни заложници: 81 Израелец, 23 Тајландски државјани и еден Филипинец. Се верува дека во Газа остануваат 136 заложници.

За возврат, Израел ослободи 210 палестински безбедносни затвореници, сите жени и малолетници. Дополнително, околу 200 камиони, вклучувајќи четири цистерни со гориво и четири цистерни со гас за готвење, влегуваа во Газа секој ден.