Израел ѝ постави ултиматум на Газа

Израел нема да спроведе копнена операција во Газа доколку Хамас се предаде „безусловно“ и ги ослободи сите заложници, изјави портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ), потполковник Џонатан Конрикус.

Меѓутоа, ако претстојната офанзива продолжи, израелскиот министер за одбрана Јоав Галант проценува дека тоа би можело да потрае до три месеци.

Во интервју за австралиската радиодифузна корпорација (АБЦ) во понеделникот, Конрикус го избегна прашањето зошто Израел се чини дека ја одложува својата копнена операција. Наместо тоа, портпаролот едноставно вети дека израелската војска „ќе го разбие Хамас целосно“ и „ќе го врати нашиот народ дома“.

Тој објасни дека Израел би сакал да се потпре на воздушни напади и да избегнува непотребно изложување на своите војници на опасност. Тој, сепак, посочи дека таквиот пристап може да се покаже недоволен за искоренување на милитантната група.

„Ако Хамас излезе од нивните скривалишта и ги врати нашите заложници, сите 212, и се предаде безусловно, тогаш војната ќе заврши“, рече Конрикус.

Тој заклучи дека, доколку палестинските милитанти не ги исполнат овие услови, „веројатно ќе мораме да влеземе и да го завршиме тоа“.

Во меѓувреме, говорејќи во штабот на израелските воздухопловни сили во Тел Авив во неделата, министерот за одбрана Јоав Галант инсистираше на тоа дека „ова треба да биде последен [копен] маневар во Газа, од едноставна причина што потоа нема да има Хамас“. Тој посочи дека офанзивата може да потрае до три месеци.

По ненадејниот напад на Хамас на 7 октомври, Израел повика околу 360.000 резервисти и собра значителни сили околу Газа. Нејзините воздушни сили, исто така, ја удираат густо населената енклава со масовни напади. Сепак, допрва треба да биде издадена конечна наредба за влез во Газа.

Во петокот, американскиот претседател Џо Бајден потврди дека го повикува Израел да го одложи испраќањето војници во Газа. Сепак, помалку од еден час подоцна, директорот за комуникации на Белата куќа, Бен ЛаБолт, тврдеше дека претседателот погрешно го слушнал прашањето и дека не се обидувал да влијае на донесувањето одлуки на Израел.

Тоа се случи кога Блумберг истиот ден објави дека американската влада и некои европски сојузници го притискаат Израел да го одложи копнениот напад врз Газа со цел да преговара за ослободување на повеќе заложници кои ги држеше Хамас.

Според официјални лица од двете страни, последната ескалација остави најмалку 1.400 Израелци и 5.000 Палестинци загинати, а илјадници други се повредени.