Израел предлага жители на Газа кои не се поврзани со Хамас да дистрибуираат помош, а потоа да преминат во владејачко тело

Израел работи на план според кој палестинските лидери и бизнисмени кои не се поврзани со Хамас, да преземат клучна улога во дистрибуцијата на помошта во Газа, а потоа тие да станат дел од власта предводена од Палестина, пишува Волстрит журнал.

Во извештајот се вели дека неименуван висок израелски функционер за одбрана разговарал со Египет, Обединетите Арапски Емирати и Јордан за ова прашање со цел да изгради регионална поддршка за предлогот.

Сепак, планот, наводно, нема поддршка од премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Официјални лица велат дека Израел ќе ја провери помошта пред да влезе во Газа по копно и море и пред да биде транспортирана до големите магацини во центарот на Појасот.

Оние кои се задолжени за дистрибуција на помошта од магацините ќе „преземат овластување да управуваат, поддржани од безбедносните сили финансирани од богатите арапски влади“, велат официјални лица за весникот.

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати во неколку наврати јасно ставија до знаење дека нема да играат никаква улога во рехабилитацијата на Газа освен ако тоа не е дел од рамката насочена кон евентуално решение за две држави.

Висок неименуван функционер од Кабинетот на Нетанјаху изјави за Журнал: „Газа ќе ја водат оние кои не сакаат да убиваат Израелци“.

Сепак, друг официјален претставник вели дека планот може да биде спречен со силно противење од Хамас.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху очигледно се откажа од одржување суштински разговори во кабинетот за безбедност во врска со таканаречениот „ден по војната“, стравувајќи дека тоа може да доведе до фракции во неговата главно десничарска коалиција.

Соединетите Држави се залагаат реформираната Палестинска самоуправа да го преземе управувањето со Газа, откако војната ќе заврши, план којшто Израел под водство на Нетанјаху целосно го отфрли.

Војната беше предизвикана на 7 октомври, кога Хамас изврши масовен прекуграничен напад од Појасот Газа во кој терористите убија околу 1.200 луѓе во Израел, главно цивили. Терористите, исто така, киднапираа 253 лица од сите возрасти, вклучително и постари и деца, кои беа одведени како заложници во Газа.

Како одговор на масакрот, Израел започна воздушна офанзива и копнена кампања, ветувајќи дека ќе ја искорени терористичката група, која владее со Појасот Газа од 2007 година, и ќе ги ослободи заложниците.

Со хуманитарна криза во Газа, Израел е под зголемен притисок од меѓународната заедница и хуманитарните агенции да дозволи повеќе помош на територијата.