Израел сака да ги пресели Палестинците на „хуманитарни острови“

Војската тврди дека ќе ги премести цивилите во побезбедни области во Газа пред да ја започне својата офанзива Рафа.

Многу од раселените цивили во јужниот дел на Газа ќе бидат насочени во безбедните зони во центарот на палестинската енклава пред да започне голема копнена офанзива за елиминирање на последното упориште на Хамас на територијата, соопшти израелската војска.

„Треба да се осигураме дека 1,4 милиони луѓе – или барем значителна количина од 1,4 милиони луѓе – ќе се преселат“, рече портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари. „Каде? До хуманитарните острови што ќе ги создадеме со меѓународната заедница“.

Овие места за прибежиште ќе обезбедат привремено засолниште, храна и вода за раселените цивили, рече Хагари. Цивилите претходно избегаа во Рафа, најјужниот град во Газа, откако израелските бомбардирања ги ракетираа нивните населби во другите делови на енклавата. Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, најмоќниот сојузник на Израел, инсистираше на тоа дека израелските сили треба да обезбедат „кредибилен“ план за заштита на цивилите пред да ја започнат својата контроверзна офанзива Рафа.

Војната меѓу Израел и Хамас веќе однесе повеќе од 31.000 животи во Газа, според локалните здравствени власти. Над 85% од 2,3 милиони жители на Газа се раселени поради израелските бомбардирања, а ОН процениле дека 570.000 луѓе на опколената палестинска територија гладуваат.

Хагари не прецизираше кога ќе започне евакуацијата или колку време ќе биде дадено пред копнените сили да почнат да дејствуваат во Рафа. Тој рече дека тајмингот ќе биде координиран со соседен Египет, кој побара бегалците од Газа да не се протеруваат на негова територија.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху инсистираше на тоа дека операцијата во Рафах ќе продолжи, и покрај меѓународните стравувања дека ќе предизвика хуманитарна катастрофа, бидејќи опстанокот на Израел не може да се обезбеди без „тотална победа“ против Хамас. Премиерот минатиот месец изјави дека Израел веќе уништил 18 од 24-те баталјони на Хамас во Газа, а четири од преживеаните единици се концентрирани во Рафа.

„За да победиме во оваа војна, мораме да ги уништиме преостанатите баталјони на Хамас во Рафах“, рече Нетанјаху во видео обраќањето во вторникот. „Ако не, Хамас ќе се прегрупира, ќе се вооружи и повторно ќе ја освои Газа – и тогаш ќе се вратиме на почеток. И тоа е закана што не можеме да ја прифатиме“.