Израел „знаел“ за планот за терористичкиот напад на Хамас една година пред да се случи?!

Израел бил свесен за плановите за терористичкиот напад на Хамас повеќе од една година пред планираниот напад на 7 октомври, објавија повеќе медиуми.

„Њујорк тајмс“ (NYT) објави дека израелските власти го имале борбениот план на Хамас на 40 страници наречен „Ѕидот на Ерихон“ во кој е опишан хипотетички напад на терористичката група врз јужните израелски заедници.

Не беше јасно како Израел го добил документот, но тој бил преведен, што укажува дека оригинално можел да биде напишан на арапски и да потекнува од Хамас.

Во документот се наведува дека Хамас ќе го нападне Израел со ракети и ќе користи беспилотни летала за да ги оневозможи безбедносните системи на граничниот ѕид, дозволувајќи и на терористичката група да ја преземе контролата врз воените бази на ИДФ.

Планот на Хамас, според NYT, исто така повикува на автоматизирани митралези долж границата и вооружени лица масовно да се влеваат во Израел со параглајдери, мотоцикли и пеш – што се случи на 7 октомври.

Во планот беа вклучени и детали за локацијата и големината на израелските воени сили и комуникациските центри.

Весникот објави дека документот го виделе воени и разузнавачки службеници. Сепак, не е познато дали тоа му било покажано на премиерот Бенјамин Нетанјаху или на други високи министри во кабинетот.

Исто така, беше објавено дека израелските власти ги отфрлиле плановите на Хамас, едноставно сметајќи ги за „аспиративни“.

По добивањето на документот, официјални лица во дивизијата на израелската војска во Газа, која е одговорна за одбрана на границата со Појасот, изјавија дека не им е јасно кои биле намерите на терористичката група.

„Сè уште не е можно да се утврди дали планот е целосно прифатен и како ќе се манифестира“, се вели во воената проценка.

Израелската влада одби да ги коментира конкретно овие извештаи. Израелскиот министер за стратешки прашања Рон Дермер изјави за ABC News: „Сите овие прашања, ќе треба да ги допреме по војната“.

Дермер, исто така, тврдеше дека не бил свесен за разузнавачките информации за плановите на Хамас сè додека не беа објавени во NYT кон крајот на минатата недела.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, рече: „Нашата разузнавачка заедница го разгледува тоа“.

Но, тој додаде: „Тие немаат никакви индикации дека ние, разузнавачката заедница на Соединетите Држави, претходно имавме знаење за тој документ – план на Хамас“.

Тоа доаѓа откако ИДФ во понеделникот најави нов хуманитарен коридор во јужниот дел на Појасот Газа и ги предупреди Палестинците да избегнуваат одредени области поради тешките борби, како дел од тековните напори на Израел да ги минимизира цивилните жртви.

„ИДФ ќе дозволи хуманитарно движење на цивили преку обиколната оска лоцирана западно од Кан Јунис“, рече потполковникот Авичаи Адри, портпарол на ИДФ за арапските медиуми.

Адри на Твитер објави мапа во која ги предупредува Палестинците да не останат во одредени области северно и источно од градот.

„Народот во Газа не се наши непријатели. Поради оваа причина, ИД води контролирани и специфични евакуации со цел да ги отстрани што е можно повеќе од областите на борбите“, се вели во пораката на ИДФ до жителите на Газа во петокот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.