Израелската армија пронашла тела на тројца заложници

Израелската армија пронашла тела на тројца заложници во Појасот Газа, соопшти денеска портпаролот на ИДФ, Даниел Хагари.

Хагари рече дека тоа се Јицак Гелерентер, Амит Бускила и Шани Лук, пишува „Тајмс оф Израел“.

Тој истакна вели дека телата биле пронајдени во операција во текот на ноќта што ја спровеле армијата и Израелската безбедносна агенција Шин Бет.

Тројцата биле на музичкиот фестивал „Супернова“ во близина на кибуцот Реим утрото на 7 октомври, од каде потоа побегнале во областа Мефалсим.

Хагари вели дека таму биле убиени од членови на Хамас, а нивните тела потоа биле префрлени во Газа.