Јапонија домаќин на Самитот Г-7 во 2016-та година

Јапонија од 26 до 27 мај 2016 година ќе биде домаќин на Самитот на групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г-7), изјави денеска шефот на кабинетот на владата во Токио.

– Прашањето за покана на рускиот претседател Владимир Путин се уште е нерешено, изјави шефот на кабинетот Јошида Шуга.

Кризата во Украина најверојатно ќе биде на дневен ред на Самитот, додека Јапонија очекува и разговори поврзани со безбедносни прашања во Азија, соопшти претставник на јапонското министерство за надворешни работи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.