Јавна седница во Апелацискиот суд за пратеникот Василевски

374

Во Апелацискиот во 12,30 часот е закажана, по вчерашните, е закажана уште една јавна седница на која ќе се расправа по жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски.

Пратеникот е осомничен дека заедно со други пратеници ги отворил вратите во Собранието на 27-ми април, кога се случи упадот во Собранието и беа нападнати пратеници и новинари.

Вчера во судот се разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, на поранешниот директор на Македонската опера и балет Игор Дурловски, како и за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР.

Во текот на денот се очекува судот да објави дел од одлуките за жалбите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.