Јубилејна 250. победа за Надал на Грен слем турнирите

16

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал денеска го совлада Алекс де Минар од Австраилја и се пласира во третото коло на Австралија опен.

За во моментов вториот светски рекет ова беше јубилејна 250-та победа на Грен слем турнирите.

Од него повеќе победи на најголемите четири тениски турнири во светот имаат Новак Ѓоковиќ (260) и Роџер Федерер (362).

Следниот противник на Надал на Грен слемот во Мелбурн ќе биде чешкиот тенисер Томас Бердих.  Мечот за пласман во четвртфиналето ќе се одржи на 20 јануари.

МИА

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.