Македонија

Челникот на ЕК тврдеи дека Брисел не ги притиска Скопје и Атина Јункер: Нема притисоци за решавање на спорот со името

Јункер: Нема притисоци за решавање на спорот со името

Не вршев притисок врз Република Македонија и Грција за решавање на спорот за името. Ова го изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во интервју за Euronews, што го даде веднаш по завршувањето на неговата турнеја низ Балканот.

„Притисокот не е алатка што треба да ја користиме. Ја охрабривме Грција и Македонија да најдат решение за спорот со името. Ние не треба да правиме интервенции“, изјави Јункер

Но челникот на ЕК не одговори на прашањето дали барањето на Грција, Македонија да го измени својот устав, е оправдано.

Во последниве месеци, разговорите за името станаа поинтензивни. Со добра волја, Република Македонија го смени името на својот аеродром и автопатот, кој сега се вика „Пријателство”. Премиерот Зоран Заев, исто така, му рече на својот грчки колега Алексис Ципрас во Давос дека Скопје нема територијални претензии кон својот јужен сосед.

Се очекува заокружување и завршување на преговорите да се случи за време на бугарската европредседателство и Македонија да добие покана за почеток на преговори за ЕУ ​​и да стане 30-та членка на НАТО.