Качер поднесе оставка од својата организација за борба против трговијата со луѓе

Американскиот актер Ештон Качер во петокот поднесе оставка од својата организација за борба против трговија со луѓе поради бесот поради писмото што тој и сопругата Мила Кунис го напишаа во кое бараа од судијата блага казна за осудениот силувач и поранешен колега од серијата „That ’70s Show”, Дени Мастерсон.

Качер објави дека веднаш поднесува оставка како претседател на одборот на „Thorn“, организација која има за цел да ја истакне улогата на интернетот во трговијата со деца и нивната злоупотреба. Качер ја основа групата со тогашната сопруга Деми Мур во 2009 година.

„Откако мојата сопруга и јас поминавме неколку дена слушајќи, размислувајќи, учејќи и разговарајќи со жртвите и вработените и раководството во Thorn, решив дека е моја одговорност да поднесам оставка… Не можам да дозволам мојот пропуст во расудувањето да го одвлече вниманието од нашите цели и децата на кои им служиме“, напиша Качер во писмото објавено од „Thorn“.

Во него, тој им се извини на преживеаните од сексуален напад за писмото што го напишал во одбрана на Мастерсон. Ниту Кунисм ниту Качер не тврдеа дека Мастерсон е невин, туку го бранеа неговиот карактер.

„Изјавата за ликот што ја поднесов е уште еден болен пример за сомничењето на жртвите кои се доволно храбри да ги споделат своите искуства. Токму тоа се обидуваме да го промениме во последната деценија“, напиша Качер.

Мастерсон, кој има 47 години, беше осуден минатата седмица во округот Лос Анџелес на 30 години до доживотен затвор за силувањата. Пресудата од мај, пак, уследи по второто судење кое произлегува од обвиненијата на три жени кои ги запознал преку Скиентолошката црква.

„Не верувам дека тој претставува постојана опасност за општеството и одгледувањето на неговата ќерка без присутен татко би било дополнителна неправда“, напиша Качер во писмото до судот.

Кунис, кој исто така глумеше во „That ’70s Show”, напиша второ писмо за поддршка на Мастерсон.

„Уште од самиот почеток можев да ја почувствувам неговата природна добрина и вистинска природа. Неговата грижлива природа и способност да дава совети беа клучни за мојот личен и професионален раст“, напиша Кунис.

Кунис, исто така, се повлекува од функцијата советник во „Thorn“, според магазинот Time, кој прв ги објави оставките.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.