Кадетите и се реваншираа на Аргентина на СП во ракомет

84

Македонската кадетска ракометна репрезентација ја совлада Аргентина со 29-26 во последниот меч на Светското првенство, обезбедувајќи го 13-тото место на овој мундијал кој се одржува во Скопје.

Иако избраниците на Данило Брестовац загубија од „гаучосите“ во групната фаза, овој пат во важен момент и се реваншираа на аргентинската репрезентација, одигрувајќи фуриозно прво полувреме.

Македонскиот состав водеше 15-8 на паузата, па Аргентина иако стопи дел од предноста, немаше сили за целосен пресврт. Симоновски со 9 и Младеновиќ со 6 голови беа најефикасни во тимот на Брестовац, кој на крајот го освои 13. место на овој ракометен мундијал.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.