Кадиз го изненади Атлетик во Билбао

26

Фудбалерите на Кадиз го изненадија Атлетик совладувајќи го во Билбао со 1:0 на отворањето на 12-то коло од шпанското првенство.

Погодокот кој на гостите им ги донесе неочекуваните три бода го постигна Салви Санчез во 6 минута.

Со оваа победа Кадиз скокна на 14-то место на табелата, шест помалку од осмиот Атлетик.

На вровот на Примера е Реал Сосиедад со 25 бодиви, еден помалку со меч помалкиу имаат вториот Реал Мадрид и третата Севилја.

Во сабота играат Еспањол – Гранада, Селта Виго – Барселона, Алавес – Леванте, Реал Мадрид – Реајо Ваљекано, а во недела играат Вилјареал – Хетафе, Валенсија – Атлетико Мадрид, Мајорка – Елче, Осасуна – Реал Сосиедад и Реал Бетис – Севилја.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.