Кадиз впиша гостинска победа кај Еибар

Фудбалерите на Кадиз продолжуваат со одличните резултати во шпанската Ла Лига во која во петокот вечерта ја остварија својата четврта година совладувајќи го како гости Еинар со 2:0 во првиот диел од осмото коло.

Гостите до трите бода стасаа со двата погодока постигнати за само две минути, и тоа пред крајот на првиот дел. Во 36 минута Алваро Негредо со глава го совлада домашниот голман, а веќе во 38 минута брзиот против напад на гостинскиот тим со гол го заврши Салвадор Санчез Понсе.

Како повратник меѓу шпанските прволигаше, Кадиз во осумте кола собра 14 бодови и моментално е на второто место на табелата. Во водство е Реал Сосиедад со ист број бодови од седум кола, а трете е актуелниот шампион Реал Мадрид со 13 бодови од шест кола. Еибар остана моментално на осум бодови со кои е на 11-то место.

Во сабота на распоред е мечевите Реал Мадрид – Уеска (почнува во 14 часот), Атлетик Билбао – Севилја (16.15), Осасуна – Атлетико Мадрид (18,30) и Алавес – Барселона (21 часот).

Во недела игаат Бетис – Елче (14 часот), Селта Виго – Реал Сосиедад (16), Гранада – Леванте (18,30) и Валенсија – Хетафе (21 часот). Колото завршува во понеделник со дуелот Вилјареал – Вајадолид во 21 часот.