Како се истребуваат принципиелни државни функционери?

93

Филмскиот работник Иво Антов дава три примери преку кои може да се види како власта поради политички и партиски пресметки или искажан пркос уништува односно менува принципиелни државни функционери.

Иво Антов
Иво Антов

“Стојко Пауновски “пркосеше”,работејќи принципиелно, го разрешија.
Д-р Гроздановски, кој ја објави бруката од табла на Дерматовенерологија, доби отказ на три години пред пензија.
Ана Петровска ќе ја разрешат,зашто почна да пронаоѓа и казнува загадувачи.
Вие гледајте си вести”, пишува Антов по трите инциденти во кои се сменети или избркани тројца принципиелни луѓе кои им по сметаа на владините и партиски комбинаторики.
Тој вели дека и порано се случувало истото но, тогаш јавноста не слушала кои функционери се „тргале” и зошто.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.