Калјари со два играчи помалку успеа да надомести два гола заостанување со Рома

38

Фудбалерите на Калјари со голем пресврт во последните десет минути со Рома успеја да дојдат до бод надоместувајќи два гола заостанување, а до израмнувањето 2:2 стаса во последните мигови од мечот со два играчи помалку, откако беа исклучени Дарио Срна и Паоло Фараго.

Рома со головите на Кристанте во 14 и Александар Коларов во 41 минута имаше убедлива предност и до 85 минута не се чинеше дека е можен пресврт во Калјари. Но тогаш надежите на домашните ги заживеа Молдавецот Артур Јонита, а во петтата минута од судиското продолжение Марко Сау ја искористи грешката на одрбаната на „Волчицата“ и им донесе голема радост на домашните навивачи. Само една минута претходно Паоло Фараго доби втор жолт картон, а судијата Мазолени потоа му покажа директен црвен картон и на Дарио Срна.

Калјари со освоениот бод се одржа на 13-то место со 17 бодови, додека Рома остна на шестото место со 21 бод, колку што има и Торино едно место подолу а ја следат уште група од пет клубови кои по комплетирањето на 15-то коло во Серија А може да ја минат или бодовно да се израмнат со неа.

Фудбалерите на Наполи без проблеми пред своите навивачи го совладаа со 4:0 Фросиноне, со што го задржаа второто место со осум бодови заостанување зад водечкиот Јувентус. Фросиноне, пак, остана на претпоследното 19-то место со 8 бодови.

Стрелци за Наполи беа Полјакот Пјотр Зјелински го отвори резултатот во 7 минута, потоа Алжирецор Адам Унас во 40 минута зголеми на 2:0, а полскиот напаѓач Аркадиуш Милик беше прецизен во 68 и 84 минута.

Во петокот во „дербито за Италија“, Јувентус со 1:0 го победи Интер.

Подоцна во сабота играат Лацио – Сампдорија, а во недела на програмата се натпреварите Сасуоло – Фиорентина, Емполи – Болоња, ПАрма – Киево, Удинее – Аталанта, Џенова – СПАЛ и Милан – Торино.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.