Канада по голема драма ги совлада САД и го освои бронзениот медал на Мундобаскетот

Кошаркарската селекција на САД остана без ниту еден медал на Светкото првенство, откако во малото финале против Канада по голема драма и продолжение загуби со 127-118 и така Мундобаскетот го завршива на четвртото место.

Најдобар поединец во таборот на бронзената селекција е Брукс со 39 поени, додека првата ѕвезда на Канада, Шаи Гилгеус-Александар заврши со 31 поени и 12 асистенции.

За САД најефикасен беше Едвардс со 24 поени. Во битката за златниот медал ќе се сретнет селекциите на Србија и Германија.