Канада за прв пат го освои Дејвис купот

Тениската репрезентација на Канада го освои Дејвис купот во 2022 година победувајќи ја во финалето Австралија со 2:0.

Во првиот меч од финалето денес Денис Шаповалов го совлада Танаси Кокинакис во два сета (6:2, 6:4).

Вториот поен на Канада и го донесе Феликс Оже-Алиасим со победата над Алекс де Минаур (6:3, 6:4).

Канаѓаните го освоија Дејвис купот за прв пат во историјата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.