Карабао куп: победи на Ливепрул и Челзи, третолигаши исфрлија екипи од Премиер

45

Во третото коло од англискиот Карабао куп Ливерпул со 2:0 славеше на гостувањето кај третолигашот Миклтон Кејнес, а Чеклзи со 7:1 го победи четвртолигашот Гримсби Таун.

Манчестер Јунајтед се провлече во четвртото коло против третолигашот Рокдејл дури по подоброто изведување на пеналите на својот „Одл Трафорд“. Во регуларниот тек беше 1:1, а по пенал серијата 5:3 за „Црвените ѓаволи“.

Меѓутоа, три третолигаши успеаја да елиминираат екипи од Премиер лигата. Оксфорд дури со 4:0 го победи Вест Хем Јунајтед. Сандерленд со миминални 1:0 славеше на гости кај Шефилд Јунајтед, а Бартон дома со 2:0 го надигра Борнмут. Овој меч ќе остане запаметен и по трите прекини на стријата на судиското продолжение траеше дури 28 минути.

По 59 години од овој поранешен Лига куп меѓу 16-те останати екипи нема да има ниеден второлигаш. Последниот кој тоа можеше да ги избори од екипите од Чемпионшип бепе Рединг, но Вулверхемтон сепак оди во следното коло по подоброто изведување пенали.

Карабао куп – 3-то коло

Брајтон (1 лига) – Астон Вила (1) 1:3
Бартон Албион (3) – Борнмут (1) 2:0
Челзи (1) – Гримсби Таун (4) 7:1
Милтон Кејнс Донс (3) – Ливерпул (1) 0:2
Оксфорд Јунајтед (3) – Вест Хем (1) 4:0
Шефилд Јунајтед (1) – Сандерленд (3) 0:1
Вулверхемптон (1) – Чединг (2) 2:1 (пенали)
Манчестер Јунајтед (1) – Рокдејл (3) 2:1 (пенали)

Одиграно во вторник:

Престон (2) – Манчестер Сити  (1) 0:3
Арсенал (1) – Нотингем Форест (2) 5:0
Колчестер Јунајтед (4) – Тотенхем (1) 1-0 (пенали)
Кроули Таун (4) – Стоук Сити (2) 2:1 (пенали)
Лутон (2) – Лестер (1) 0:4
Портсмут (3) – Саутемптон (1) 0:4
Шефилд Вендсдеј (2) – Евертон (1) 0:2
Вотфорд (1) – Свонси (2) 2:1

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.