Карабатиќ најкорисен играч на ЕП во Данска

Францускиот репрезентативец Никола Карабатиќ е избран за најкорисен играч (МВП) на Европското првенство во ракомет во Данска.Тој беше најзаслужен што „триколорите” се закитија со третата европска круна, а во идеалниот тим на првенството се најдоа следниве ракометари:

Голман: Никлас Ландин (Данска)

Лево крило: Гудјон Валур Сигурдсон (Исланд)

Лев бек: Микел Хансен (Данска)

Среден бек: Домагој Дувњак (Хрватска)

Пикер: Јулен Агинагалде (Шпанија)

Десен бек: Криштоф Лијевски (Полска)

Десно крило: Лук Абало (Франција)

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.