Катар предупредува дека Израел не смее да добие неограничена дозвола за убивање

Владејачкиот емир на Катар, Тамим бин Хамад Ал-Тани, во вторникот ја повика меѓународната заедница да не му дава на Израел „неопределено дозвола да убива“ Палестинци во борбата против исламистичкото движење Хамас, во, како што рече, опасно ескалација која ја загрозува глобалната безбедност.

„Ние кажуваме доста е. На Израел не треба да му се даде безусловно зелено светло и неограничено одобрение за убивање“, рече шеикот Тамим бин Хамад ал-Тани во годишниот говор на отворањето на советодавниот совет Шурата на арапската држава од Персискиот залив, негов прв јавен коментар откако Катар ги презема најновите напори за посредување меѓу Израел и Хамас.

Палестинското Министерство за здравство соопшти дека бројот на загинати во Газа надмина 5.000 луѓе за двете седмици од израелските воздушни напади како одговор на ненадејниот напад на Хамас на 7-ми октомври врз јужен Израел, во кој исламистичката милитантна група уби повеќе од 1.300 луѓе и зема повеќе од 200 заложници.

Оттогаш, богатиот производител на гас Катар води отворен дијалог и со Израел и со Хамас што доведе до ослободување на четворица заложници кои ги држеше Хамас, вклучително и две Израелки, во понеделникот.

„Повикуваме на сериозен регионален и меѓународен став против оваа опасна ескалација на која сме сведоци, која ја загрозува безбедноста на регионот и на светот. Не прифаќаме двојни стандарди и однесување како да не се бројат животите на палестинските деца, како да немаат лица или имиња“, рече шеикот Тамим.