Катица Јанева се вработи кај син ѝ – претпладне излегува од „Идризово“, попладне се враќа

Катица Јанева од неодамна почнала со работа. Од „Идризово“ излегува претпладне, се враќа попладне. Работодавач на обвинителката е нејзиниот син Лазар Јанев кој има своја адвокатска канцеларија. Ангажманот го откри и самата преку Фејсбук.

Информацијата за Телма ја потврдиле директорот на Управата за извршување на санкции, Јовица Стојановиќ и директорот на „Идризово“, Зоран Јовановски. Тие истакнаа оти шефицата на поранешното Специјално јавно Обвинителство (СЈО) исполнила услови и има А третман, бидејќи Јанева отслужила најголем дел од 7-годишната казна за случајот „Рекет“.

До адвокатскиот ангажман во канцеларијата на нејзиниот син, Јанева работеше во затворската библиотека и имаше можност да користи викенди. Таа беше уапсена како осомничена во „Рекет“ во август во 2019 година за што подоцна доби казна затвор во траење од седум години.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.