Кавани ја напушта репрезентацијата на Уругвај

Напаѓачот на уругвајската репрезентација Единсон Кавани, кој настапува за аргентинскиот великан Бока Јуниорс, во четврток објави дека се повлекува од меѓународниот фудбал.

Победникот на Копа Америка во 2011 година, 37-годишниот Кавани е вториот играч со најмногу настапи во Уругвај – 136 и втор стрелец на националната селекција – 58, зад Луис Суарез, откако го имаше своето деби во пријателскиот натпревар со Колумбија во февруари 2008 година.

„Ова беа несомнено многу драгоцени години, би имал илјада работи да кажам, раскажам и присетам, но сега сакам да се посветам на оваа нова фаза од мојата кариера и да дадам се од себе таму каде што треба да бидам“, напиша Кавани на Instagram.

На клупско ниво, Кавани освои шест титули во Лига 1 и пет Купови на Франција со Пари Сен Жермен во периодот меѓу 2014 и 2020 година. Постигна 200 гола во сите натпреварувања за парискиот клуб.

Кавани играше и за Наполи, со кој го освои Купот на Италија во 2011/2012 година, и за Манчестер Јунајтед. Ѝ се приклучи на Бока Јуниорс во јули 2023 година, откако се раздели со Валенсија од шпанската Ла Лига.