Казнети 146 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (26.10.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 146 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 10 санкции, девет мерки за возење без возачка дозвола, 12 санкции за непочитување на првенство на минување.

Изречени се пет мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), пет санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, четири мерки за недавање првенство на минување на пешаци…

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.