Казнети 263 пешаци за четири часа

Во текот на вчерашниот ден (10.02.2022) во периодот од 10.00 до 14.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците, при што санкционирани се 263 пешаци.

При тоа 217 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 38 за минување на црвено светло…Од нив 81 на територија на СВР Скопје, 39 на територија на СВР Тетово, 36 на територија на СВР Битола,…

За време на контролата регистрирани се и 122 останати прекршоци.

-Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници, информира МВР.