Ќе има ли поголеми царини за земјоделски производи од Македонија во Косово?

Косовската влада расправа дали ќе се плаќаа дополнителна царина во виина од 30 отсто за земјоделските производи кои се увезуваат и од Македонија.

Минатата недела косовското Министерството за трговија донесе одлука да се воведе привремена заштитна царина на 21 земјоделски производи. Трговците за овошје и зеленчук од Косово веднаш реагираа и побараа одлуката да се укине бидејќи е дискриминирачка и ќе ги поскапи земјоделските производи, пренесе Алсат М.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.