Ќе земаат 1.000 евра месечно од Собранието кое не го признаваат

158

Заменик претседателот на СДСМ Радмила Шекеринска и нејзините сопартијци ќе земаат по 1.000 евра месечно апанажа од Собранието, чиј легитимитет не го признаваат. Нејзиниот пример ќе го следат и останатите пратеници на СДСМ, со што апанажата достигнува баснословни суми и неработењето на СДСМ ќе ги чини граѓаните премногу, пишува Курир.

На собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денес едногласно беше изгласана одлуката да им се прифатат барањата за апанажа. Сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ гласаа „за“, но ваквите барања ги окарактеризираа како невидено лицемерие.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Ромео Тренов посочи дека Шекеринска лицемерно бара апанажа од пратениците за кои вели дека се дојдени на власт по за нив нелегитимни избори.

-Ова нема врска со морал и етика. Шекеринска барањето го достави кусо пред рокот. Таа свесно не се стави себе си на пратеничка листа, сега бара пари, а нејзините сопартијци ги натера да поднесат оставки. Таа ги „вози“ своите колеги, а должна е да им го објасни нејзиното барање, истакна Тренов.

Пратеникот уште обвини дека Шекеринска успешно „пере“ по 5 илјади евра месечно за кирија, а сега ќе земе плус 1.000 евра.

-Дали кога апанажата ќе стигне на вашите сметки ќе ги подигнете парите кои ви се изгласани во Собрание кое не го признавате и со кое достоинство ќе ги земете истите“, ова прашање на своите колеги од опозицијата им го постави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски.

Тој додаде дека се надева оти барањето на СДСМ значи промена на нивниот став и дека тие со ова барање даваат легитимитет на Комисијата.

-Ова е или хипокризија или демантирање на партиските ставови. СДСМ губи со години и неможејќи да најде начин да го победи ВМРО-ДПМНЕ превзема вакви чекори, истакна Николоски.

Исто вакво обвинување даде и пратеничката Силвана Бонева која посочи дека пратениците од опозицијата кои добија мандат ги доставиле своите трансакциски сметки каде ќе им „легне“ и првата плата.

Контраверзно е тоа што вториот човек на СДСМ не го признава Парламентот, за што поднесе и оставка од функцијата пратеник, ама ги признава парите од парламентот. Таа испратила барање за апанажа искористувајки ја законската можност која и ја овозможува Законот за пратеници, наспроти претходното тврденје на Зоран Заев и забуната што сакаше да биде направена тврдејќи дека апанажата следи за пратеници со најмалку една година стаж.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.