Киев цитираше „персиска поговорка“ за нападот со беспилотни летала во Иран

Украинското Министерство за надворешни работи во понеделникот го обвини Техеран за „поддршка на агресија“ и имплицираше дека пријавените експлозии во воено индустриски објект во Исфахан се легитимна казна, но, посочи, дека не знае кој би можел да стои зад нив.

„Украина постојано го предупредува Иран: последиците од поддршката на агресијата против Украина ќе бидат многу поголеми од придобивките од соработката со Русија“, напиша портпаролот на министерството Олег Николенко на Фејсбук, на украински јазик.

„Не ја знаеме причината за експлозиите во иранските објекти. Но, како што вели една персиска поговорка, не правете им зло на другите и нема да се повредите“, додаде Николенко.

Неговиот коментар доаѓа по веста дека иранската влада го повикала украинскиот вршител на должноста во Техеран за да го објасни твитот на помошникот на претседателот Владимир Зеленски, Михаил Подолијак.

„Војната логика е неумолива и убиствена. Тоа строго ги задолжува авторите и соучесниците… Експлозивна ноќ во Иран – производство на беспилотни летала и ракети, рафинерии за нафта. Украина ве предупреди“, напиша Подолијак на Твитер во неделата, коментирајќи ја експлозијата во воениот објект во Исфахан.

Твитот претставува „премолчено признание за учеството на Украина во нападот“, според иранските медиуми. Подолијак претходно повика на удари против иранската воена индустрија, обвинувајќи го Техеран во декември дека и дал на Русија беспилотни летала и проектили. Иранската влада ја осуди „заканувачката реторика“, издвојувајќи го Подолијак по име и рече дека „целата политичка и правна одговорност за таквите изјави“ ќе биде на украинската влада.

Неименуван функционер изјави за Ал Џезира дека нападот со беспилотно летало бил извршен од внатрешноста на иранската територија и рече дека зад него стои Израел. Волстрит журнал, исто така, објави дека нападот бил организиран од Израел, цитирајќи „луѓе запознаени со операцијата“.

Москва го осуди нападот како „провокативна акција што може да доведе до неконтролирана ескалација на тензиите во веќе нестабилниот регион“. Пентагон негираше дека било вмешано воени сили на САД.

Според иранските власти, нападот предизвикал само мала штета на објектот и нема жртви. „Јерусалим пост“, сепак, цитира западни извори кои тврдат дека штетата била многу посериозна и дека рацијата била „огромен успех“.

Украина и САД го обвинија Иран дека ѝ испорачува на Русија беспилотни летала камикази, па дури и балистички ракети, но не понудија докази за тоа. Москва ја призна „воено-техничката соработка“ со Техеран, но вели дека нејзините беспилотни летала се произведуваат дома.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.