Киев испраќа резервни единици во Харков

Украинската армија најави распоредување на дополнителни резервни единици во Харков, каде што руските сили го затвораат градот лоциран во североисточниот дел на земјата.

Во понеделникот, украинскиот Оддел за стратешки комуникации (StratCom) објави на Телеграм дека овој потег има за цел да ја зајакне украинската одбрана во областа, додавајќи дека зголемувањето на силите ќе продолжи „во зависност од развојот на ситуацијата“.

Одделот истакна дека руските сили успеале да ги оттргнат украинските војници од неколку клучни области. Ова го потврди и Генералштабот на армијата во понеделникот, кој призна дека Русија имала „тактички успех“ во неодамнешниот офанзивен напад.

Во меѓувреме, други медиумски извештаи сугерираат дека Киев исто така преместува дел од своите сили од други региони во областа Харков додека Русија се приближува до Харков, вториот по големина град во Украина.

Според Блумберг, Киев почнал да распоредува повеќе војници за да ја стабилизира североисточната линија на фронтот, истакнувајќи дека руската офанзива веројатно може да го натера Киев да прераспореди војници од источниот фронт.

Новинската агенција ТАСС исто така, цитирајќи извор од руската војска, објави дека голем број украински единици од областа Красноармејск во Доњецката Народна Република се префрлени на север во Харков.

Слични извештаи беа објавени во неделата во кои се тврди дека Киев ги прераспоредува своите резерви од рускиот регион Константиновка на северната линија на фронтот.

Според изјавите на руското Министерство за одбрана и извештаите на теренот, нејзините сили обезбедиле неколку села во регионот Харков од минатиот петок и напредувале во близина на населбите Волчанск, Нескучноје, Липци и Весиолое.

Како што беше забележано од Њујорк тајмс во неделата, заземањето на Харков може да ги „деморализира Украинците и неговите сојузници“ и „да остави впечаток дека по две години и стотици илјади жртви и милијарди долари, малку што се променило“ во конфликтот , принудувајќи го Киев да „преговара за примирје со Русија“.