Киев не верува во безбедносните гаранции на Г7

Алексеј Резников рече дека сака да види „детали и цена“ за поддршката понудена на неговата земја наместо заштита на НАТО

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изрази скептицизам во врска со безбедносните гаранции што земјите од Г7 треба да ги понудат на Киев, по неуспехот на НАТО да подготви патоказ за членство на Киев.

Клубот на водечките економии во среда треба да издаде декларација за поддршка на Украина, која вклучува обврски за безбедносна помош. Документот треба да биде објавен на маргините на самитот на НАТО во Литванија. Резников сака да види „детали и цена“ од предложеното ветување на Г7 пред да донесе заклучоци, изјави тој за весникот Телеграф.

„По Меморандумот од Будимпешта, ние нема да веруваме или нема само да и веруваме на хартијата без никаква цена“, објасни тој.

Документот на кој тој се осврна е еден од трите потпишани во 1994 година од САД, Велика Британија и Русија со три новонезависни поранешни советски републики, кои порано беа домаќини на нуклеарно оружје. Белорусија, Казахстан и Украина добија безбедносни гаранции и поддршка за нивниот територијален интегритет од другите потписнички во замена за ненуклеарен статус. Според пактот, советското атомско оружје наследено од овие три земји и беше предадено на Русија.

Киев тврдеше дека САД, Британија и Русија не ги исполниле своите обврски во 2014 година, кога Крим гласаше за отцепување од Украина по вооружениот удар во Киев поддржан од Западот и повторно се приклучи кон Русија. Москва ја нарече промената легитимен израз на правото на Крим на самоопределување, додека Киев и нејзините западни сојузници сметаат дека регионот е незаконски окупиран. Сепак, западните потписници тврдат дека меморандумот е повеќе политичка декларација отколку обврзувачка обврска.

Украина побара од НАТО да ѝ понуди патоказ за членство за време на овонеделниот самит на лидери во Литванија. Воениот блок предводен од САД одби и наместо тоа му понуди на Киев да ја прескокне фазата на Акциониот план за членство. Украина сепак ќе треба да ги исполни редовните услови за да биде поканет кандидатот.

Зеленски го критикуваше исходот како „невиден и апсурден“ во вторникот, пред да биде објавено последното соопштение на НАТО. Твитот на претседателот ја налути американската делегација, според извори на кои се повикува Вашингтон пост, бидејќи се сметаше како последен обид да се изврши притисок врз Алијансата да донесе одлука поповолна за Украина.

Резников е дел од украинската делегација предводена од претседателот, која присуствува на настанот во Литванија. Министерот се сретна со неколку западни претставници на одбраната и потпиша договор за обука на украинскиот персонал за употреба на борбени авиони од западно производство во текот на првиот ден од настанот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.