Ким им даде рок на САД да го променат ставот

79

Северкорејскиот челник Ким Џонг-ун рече дека неуспехот во преговорите со САД ја враќа опасноста од тензии, но и дека нова средба со американскиот претседател Доналд Трамп го интересира само доколу Вашингтон има поинакви ставови, извести севернокорејската службена новинска агенција KCNА во саботата.

Ким порача дека одлуката на САД ќе ја чека „до крајот на оваа година“, пренесусва агенцијата. „Потребно е САД да престанат со својот сегашен пристап и да дојдат со нова сметка“, рекол Ки во својот говор во петокот, пренесува KCNA.

Дијалогот меѓу САД и Северна Кореја е во замрзнатата состојба од самитот одржан во виетнамската престолнина Ханој на 27-ми и 28-ми февруари, кој беше прекинат поради раликиет во ставовоте воколку тоа колку Пјонгјанг е подготвен да оди далеку во ограничувањето на својата нуклеарна програма, како и во која мера Вашингтон е подготвен да ги ублажи економските санкции.

Севернокорејскиот челник покажува потврди ставови кон Вашингтон отколку што тоа беше случај до неодамна, забележуваат аналитичарите. Така во четвртокот рече дека неговата земја треба да им зададе удар на оние кои ѝ наметнуваат санкции, така што нејзината економски ќе стане самостојна

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.