Ким Џонг Ун надгледувал лансирање ракета

28

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледувал „успешното тестирање“ на супер голем ракетен систем со повеќекратно лансирање и изразил „големо задоволство“, јавуваат севернокорејските медиуми.

Државната агенција КЦНА потврди дека целта на лансирањето била да се испита борбената примена на оружјето, што ја докажа нејзината „воена и техничка супериорност и цврста безбедност“.

Северна Кореја во четвртокот лансираше две ракети со краток дострел во морето крај источниот брег, информира јужнокорејската армија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.