Кина е подготвена да промовира вин-вин соработка со САД, вели Кси

Кинескиот лидер Кси Џинпинг рече дека неговата земја е подготвена да соработува со Соединетите држави за да придонесе за заедничкиот просперитет и да испорача придобивки за целиот свет.

„Врз основа на трите принципи на меѓусебно почитување, мирен соживот и победничка соработка, Кина е подготвена да работи со американската страна за унапредување на взаемно корисна соработка и правилно управување со разликите“, го цитира Ксинхуа изјавата на Кси во честитката до годишниот состанок на Националниот комитет за односи меѓу САД и Кина.

Исто така, Пекинг е подготвен да ги здружи напорите со Вашингтон за справување со глобалните предизвици, да придонесе за напредокот меѓусебно и да работи кон заеднички просперитет за да „испорача придобивки за двете земји и за целиот свет“, рече Кси во својата порака.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.