Кина го предупредува Западот да престане да создава „имагинарни непријатели“

Вашингтон и Токио треба да го напуштат својот менталитет од Студената војна и да престанат да измислуваат непријатели во азиско-пацифичкиот регион, изјави во петокот портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин.

Тој ја опиша неодамнешната заедничка изјава на американските и јапонските министри за надворешни работи и одбрана како нешто што содржи „неосновани оцрнувања и напади“ врз Кина.

„Ги повикуваме САД и Јапонија да го напуштат менталитетот на Студената војна и идеолошката пристрасност, да престанат да создаваат имагинарни непријатели и да престанат да се обидуваат да го посеат семето на новата Студена војна во Азиско-пацификот регион“, им рече Ванг на новинарите на редовниот брифинг во Пекинг.

Декларацијата на Ванг дојде како одговор на заедничката изјава на американско-јапонскиот безбедносен консултативен комитет објавен во средата, кој го прогласи сојузот меѓу Вашингтон и Токио како „камен-темелник на регионалниот мир, безбедност и просперитет“.

Во документот се наведува дека Кина го претставува „најголемиот стратешки предизвик во индо-пацифичкиот регион и пошироко“, а е потпишан од американскиот државен секретар Антони Блинкен, министерот за одбрана Лојд Остин, јапонскиот министер за надворешни работи Јошимаса Хајаши и министерот за одбрана Јасуказу Хамада.

Меѓутоа, според Ванг, САД и Јапонија наместо тоа „наоѓаат изговори за намерна употреба на сила“, создавајќи поделба и конфронтација.

„Тие тврдат дека го поддржуваат меѓународниот поредок заснован на правила, но она што го прават е газење на меѓународното право и основните норми што ги регулираат меѓународните односи и грубо мешање во внатрешните работи на другите земји“, им рече Ванг на новинарите.

Азиско-пацификот регион е „сидро за мирот и развојот, а не поле за борење за геополитички натпревар“, посочи портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, додавајќи дека повеќето земји во светот се „за правдата и против хегемонизмот“, претпочитајќи соработка за конфронтација.

Запрашан за јавно објавените планови на Вашингтон да го ограничи пристапот на Пекинг до технологијата на полупроводници, Ванг рече дека Кина „одлучно ќе ги заштити нашите сопствени интереси“.

Тој ги обвини САД за злоупотреба на контролата на извозот и за вооружување на трговијата „со цел да ја овековечат својата хегемонија и себични интереси“. Ова не само што „сериозно ги крши пазарните правила“, туку и ја нарушува меѓународната трговија, инсистираше тој.