Кина им кажа на земјите од Г7 да „бркаат работа“

341

Кина одговори на барањето на Г7 Пекинг да ја прекине поддршката за Русија во услови на опсежни западни санкции, наведувајќи дека земјата одлучува за својата позиција и политика и дека седумте земји-членки треба да се фокусираат на своите прашања наместо да се мешаат во внатрешните работи на другите земји.

Изјавата дојде откако министрите за надворешни работи од Групата седум (Г7), која ги вклучува САД, Германија, Италија, Канада, Велика Британија, Франција и Јапонија, објавија изјава во саботата во која го повикаа Пекинг „одлучно“ да ја повика Русија да престане војната во Украина и да се воздржат од обезбедување економска и воена помош за Кремљ. Групата, исто така, инсистираше на тоа Кина да го „поддржи суверенитетот и независноста на Украина“ и „да ја повика Русија да ја запре својата воена агресија против Украина“.

За време на прес-конференцијата во понеделникот, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан ги критикуваше барањата и ги повика земјите од Г7 да престанат да воведуваат незаконски санкции и да провоцираат други земји и наместо тоа да се фокусираат на други важни глобални и внатрешни прашања.

„Ги повикуваме земјите од Г7 вистински да се фокусираат на мирот и развојот ширум светот, да престанат да применуваат двојни или дури повеќекратни стандарди, да престанат да испраќаат воени авиони и бродови до границите на другите земји со или без причина да ја покажат својата сила, изјави Жао.

Жао, исто така, инсистираше седумте нации „да престанат да одат во други земји за да организираат „обоени револуции“ во секоја прилика“ и да престанат да воведуваат санкции за суверени земји што користат „екстратериторијална јурисдикција“.

Г7, исто така, изрази загриженост во врска со вмешаноста на Кина во ситуацијата во и околу источното и јужното кинеско море, советувајќи го Пекинг да избегнува закани, принуда, мерки за заплашување и употреба на сила, барајќи од Кина да им дозволи на непристрасните набљудувачи пристап до Ксинџијанг и Тибет. Групата, исто така, повика на мир и стабилност во Тајван и изрази поддршка за учеството на Тајван на Светското здравствено собрание и техничките состаноци на СЗО.

Кина ги сметаше овие забелешки како грубо мешање во нејзините внатрешни работи и тврди дека изјавите на Г7 „сериозно ги кршат основните норми на меѓународните односи“.

„Она што сакам да го нагласам е дека работите поврзани со Тајван, Ксинџијанг, Тибет и Хонг Конг се чисто внатрешни работи на Кина и не предизвикуваат мешање од какви било надворешни сили. Г7 нема ниту право ниту квалификација да покажува со прст кон внатрешните работи на Кина“, изјави во понеделникот портпаролот на кинеската амбасада во Обединетото Кралство.

„Ги повикуваме членките на Г7 да управуваат со работите на својата земја, да ги решат сопствените прашања за човековите права и да направат нешто сериозно за да се врати мирот во Европа, наместо да оцрнуваат други земји, да се мешаат во внатрешните работи на другите земји и да прават проблеми насекаде“, заклучи портпаролот на амбасадата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.