Кина погодена од бран респираторни заболувања, СЗО вели дека нема невообичаени патогени

Кина повика на претпазливост во петокот, бидејќи бран на респираторни заболувања ги погоди училиштата и болниците, а Светската здравствена организација (СЗО – WHO), која побара од владата во Пекинг податоци за болеста, рече дека не се откриени невообичаени или нови патогени.

Кина се бори со пораст на респираторните заболувања бидејќи влегува во својата прва целосна зимска сезона по укинувањето на строгите ограничувања за епидемијата на ковид-19 во декември, при што бројот на болни деца е особено висок во северните области како што се Пекинг и провинцијата Лиаонинг, каде болниците предупредуваат на долги чекања.

Државниот совет објави дека грипот ќе го достигне врвот оваа зима и пролет и дека инфекцијата со микоплазма пневмонија (Mycoplasma pneumoniae) ќе остане висока во некои области и натаму.

„Сите места треба да го засилат известувањето за заразни болести за да се обезбеди навремено и точно известување“, се вели во соопштението на Државниот совет.

Ситуацијата дојде во фокус на вниманието во светот оваа седмица кога СЗО побара од Кина повеќе информации, цитирајќи го извештајот на Програмата за следење на новите болести (ProMED) за групи на недијагностицирана пневмонија кај децата. И Кина и СЗО се соочија со прашања за транспарентноста на известувањето за најраните случаи на ковид-19 што се појавија во централниот град Вухан кон крајот на декември 2019 година.

Во четвртокот, СЗО соопшти дека Кина одговорила на нејзиното барање и дека податоците што ги дала сугерираат дека случаите се поврзани со укинувањето на ограничувањата за ширење на ковид-19 и циркулацијата на познати патогени, како што е микоплазма пневмонија, честа бактериска инфекција што обично ги погодува децата и циркулира од мај.

Властите овој месец почнаа да издаваат здравствени совети и да ја предупредуваат јавноста за долго чекање во преполните болници, но не воведоа мерки како што се маски за лице или затворање училишта како за време на пандемијата ковид-19.

Нема индиции за непотребна јавна тревоага

Брус Томпсон, раководител на Факултетот за здравствени науки во Мелбурн на Универзитетот во Мелбурн, рече дека „во оваа фаза нема ништо што сугерира дека ова може да биде нова варијанта на ковид“.

„Едно нешто што треба да се забележи е дека можеме да бидеме сигурни дека процесите на мониторинг функционираат, што е многу добро“, додаде тој.

Родителите во Шангај во петокот велат дека не се премногу загрижени за бранот на болеста, велејќи дека иако се чини дека е посериозен, очекуваат наскоро да стивне.

„Настинки се случуваат насекаде низ светот“, вели за Reuters Емили Ву пред детската болница. „Се надевам дека луѓето нема да бидат пристрасни од пандемијата… туку ќе гледаат на тоа од научна перспектива“.

Друга мајка, Фенг Зиксун, вели дека го тера нејзиниот осумгодишен син да носи маска и почесто да ги мие рацете, но ништо повеќе. „Не е толку страшно, сега има повеќе погодени деца, но главно се работи за заштита“, додава.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.