Кина: Смртта на Навални е „внатрешна работа на Русија“

Кинеското Министерство за надворешни работи одби да ја коментира смртта на рускиот опозиционер Алексеј Навални пред лекарите да ја утврдат точната причина за смртта, велејќи дека Москва може да се справи со своите домашни работи без странско мешање.

„Ова е внатрешна работа на Русија. Нема да коментирам“, рече портпаролот на министерството како одговор на прашање на новинската агенција АФП во саботата.

Реакцијата веднаш беше критикувана од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој го обвини Пекинг дека ја поддржува Москва.

„Денес ја добивме изјавата од кинескиот министер за надворешни работи дека смртта на Навални е „внатрешно руско прашање“. Па, тоа не е внатрешно руско прашање“, им рече Столтенберг на новинарите на конференцијата за безбедност во Минхен во саботата, обвинувајќи ја руската влада за смртта на Навални.

„Пекинг внимателно ја следи војната во Украина. А она што се случува денес во Украина, утре може да се случи во Азија. И колку е поуспешен Путин во Украина, толку е поголема веројатноста кинескиот претседател Кси Џинпинг да употреби сила против Тајван“, додаде тој.

47-годишниот Навални најпрво се прослави како екстремно десничарски активист. Тој почина во петокот во казнена колонија во регионот Јамало-Ненец додека отслужуваше 19-годишна затворска казна за дела поврзани со „екстремизам“ и рехабилитација на нацистичката идеологија.

Бројни западни лидери побрзаа да сугерираат дека Кремљ сноси одговорност за неговата смрт, опишувајќи го Навални како „опозициски лидер“ за неговото учество во антивладините протести.