Кина стана „поагресивна и понаметлива“, вели Камерон

Британскиот министер за надворешни работи, Дејвид Камерон тврди дека Кина станала „поагресивна и понаметлива“ во годините откако тој ја предводеше владата на Британија и се обиде да изгради топли односи со Пекинг.

Говорејќи пред Комитетот за надворешни работи на Обединетото Кралство во вторникот, Камерон, кој беше премиер од 2010 до 2016 година, рече дека иако имало многу стимулации за Британија да развива деловни односи со Кина во претходната деценија, „многу се променило“ од тогаш.

Дипломатот укажа на наводната кинеска репресија врз муслиманите Ујгур во провинцијата Ксинџијанг, која Пекинг ја негира, како и на нејзината политика во Хонг Конг и нејзината дипломатија „волк воин“ како некои од основните примери на агресивниот и наметлив став на земјата.

Како и да е, Камерон инсистираше на тоа дека е сè уште клучно да се ангажира со Пекинг за различни политички прашања, бидејќи Кина претставува „петтина од човештвото“.

„Нема да ги решиме климатските промени без да разговараме со Кинезите. Нема да ги разработуваме правилата на патот за вештачката интелигенција без барем да се ангажираме со Кинезите“, рече Камерон, истакнувајќи дека верува дека ова е надворешната политика што Велика Британија треба да ја води.

Во меѓувреме, Кина во понеделникот објави дека го привела шефот на консултантска фирма во странство за наводно собирање чувствителни податоци за азиската нација во име на британската тајна разузнавачка служба МИ6.

Министерството за национална безбедност на Пекинг ја обвини британската шпионска агенција дека најмила маж идентификуван како Хуанг Муму, за кој тврди дека бил регрутиран од МИ6 во 2015 година. „Министерството додаде дека Лондон му обезбедил на Хуанг обука за разузнавање во Британија и други места, како и специјална шпионска опрема.

Велика Британија засега одби да го коментира инцидентот.

Меѓутоа, во октомври, британската служба за безбедност МИ5 предупреди на „епските размери“ на кинеската шпионажа, тврдејќи дека на повеќе од 20.000 луѓе во Британија им се обратиле оперативци со цел да добијат некои тајни информации.

Кина постојано негираше дека е ангажирана во шпионирање против САД и Велика Британија.