Кина започна воени вежби околу Тајван

Кинеската војска во сабота најави почеток на тридневни вежби во Тајванскиот теснец. Воените игри доаѓаат само еден ден откако тајванската лидерка Цаи Инг-вен се врати од САД, каде што се состана со претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти и други пратеници.

Вежбите, наречени Обединет остар меч, се „сериозно предупредување за сепаратистичките сили за независност на Тајван и дослухот и провокацијата на надворешните сили“, се вели во соопштението на Кинеската Народноослободителна армија (ПЛА).

На првиот ден, кинеските сили го вежбаа опкружувањето на Тајван со преземање на контрола над морето, воздухот и комуникациите, објави телевизијата CCTV. Создадена е супресивна ситуација, во која островот е опколен од сите страни, се додава во соопштението.

Весникот Глобал тајмс идентификуваше дел од хардверот кој е вклучен по прегледувањето на снимките од вежбите. Вклучуваше повеќекратни ракетни фрлачи PHL-191, уништувач тип 052C, ракетни чамци од типот 22, противбродски ракети YJ-12B, борбени авиони J-10C, авион за рано предупредување KJ-500, авион танкер YU-20 и конвенционалните балистички ракети DF-11.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека открило 42 кинески авиони и осум бродови околу островот во саботата. Според Министерството, 29 од тие авиони ја преминале средната линија, неофицијална граница меѓу Тајван и копното, бидејќи „се обидувале да извршат принуда“.

Пекинг го искористи патувањето на Цаи во САД „како изговор за извршување воени вежби, што сериозно му наштети на регионалниот мир, стабилност и безбедност“, тврди Тајпеј.

Разговорите со Мекарти во Калифорнија во средата беа втор состанок на тајванскиот претседател со претседател на Претставничкиот дом на САД за помалку од една година. Посетата на Ненси Пелоси на Тајпеј минатиот август предизвика голем скок на тензиите меѓу Пекинг и Вашингтон, а Кина ги организираше своите најголеми воени вежби досега во Тајванскиот теснец.

Кина смета дека Тајван е дел од нејзината територија. Островот, кој е самоуправен од 1949 година, никогаш официјално не прогласи независност од Пекинг.

Пекинг енергично се противи на контактите на Тајпеј со Вашингтон. Официјално, САД се посветени на политиката „Една Кина“, која се придржува до ставот на Пекинг дека Тајван е составен дел од кинеската територија. Меѓутоа, Вашингтон, исто така, продаде оружје и воена опрема на островот и вети дека ќе го брани Тајван воено во случај на напад од копното.

Кинеското Министерство за надворешни работи во средата предупреди дека прашањето на Тајван е „првата црвена линија што не смее да се премине во кинеско-американските односи“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.