Кинески BYD гради нова производствена база за електрични возила во Унгарија

Кинескиот производител на електрични возила BYD ќе изгради нова база во Унгарија за производство на енергетски ефикасни возила, објави во кинеската компанија.

Новиот производствен погон ќе биде изграден во градот Сегед во јужна Унгарија и се очекува да отвори илјадници работни места, се вели во соопштението на BYD објави кон крајот на мината седмица на неговата официјална WeChat сметка.

Најголемиот кинески конкурент на американскиот производител на електрични возила „Tesla“ ( (TSLA.O) веќе има фабрика во градот Комаром во северозападна Унгарија каде што се склопуваат електрични автобуси. Фабриката во Комаромо беше изградена во април 2016 година и беше првата фабрика на BYD во Европa.

Кинескиот гигант за електрични возила моментално има повеќе од 30 индустриски паркови и производствени бази ширум светот, вклучително и фабрики во САД, Бразил, Јапонија и Индија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.