Кличко: Смената на украинскиот врховен командант Залужни e грешка

Украинскиот претседател Володимир Зеленски згреши што го отпушти високиот генерал на украинските вооружени сили, Валериј Залужни, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.

Зеленски го смени Залужни минатиот месец, наведувајќи ја потребата од „промена на стратегијата“. За наследник на Залужни беше именуван генералот Александар Сирски.

„Неговата смена беше голема грешка. Треба да се обединиме околу луѓето кои имаат најголема поддршка – како Залужни кој има највисок рејтинг на анкетите“, изјави Кличко за италијанскиот весник „Ла Република“ во интервју објавено во понеделникот.

„Две години тој успешно ја бранеше нашата земја од најголемата и најмоќната армија во светот“, рече професионалниот боксер кој стана политичар, додавајќи дека јавноста го гледа славниот генерал како „најважниот бранител на нацијата“.

Кличко, кој го обвини Зеленски за „авторитаризам“ во минатото, тврдеше дека претседателот „требаше да објасни зошто ја донел одлуката што го шокираше секој Украинец“, бидејќи „многумина се чувствуваа збунети, очајни“. Тој додаде дека „големата грешка што многумина ја прават денес е играњето политика“, со оглед на тековните непријателства со Русија.

Залужни беше заслужен за водењето на одбраната на Киев во раните фази на конфликтот, како и за успешните операции во втората половина на 2022 година.

Залужни остана популарен, со рејтинг од над 80% – повисок од самиот Зеленски – според анкетата во декември.